Bemutatták az Élettől az életig – a holokauszton át című könyvet a szabadkai Városi Múzeumban szombat este. A mű betekintést nyújt a szabadkai zsidóság sokszínű kulturális világába, de olyan szívszorító történeteket is tartalmaz, amelyek a helyi zsidóság szenvedéseit írják le.
A könyv a szabadkai zsidóság kulturális sokszínűségével, múltjával, művészetével, valamint tragédiájával foglalkozik. A kiadványt a Szabadkai Zsidó Hitközség, valamint az újvidéki Forum Könyvkiadó közösen jelentette meg. Virág Gábor, igazgató-főszerkesztő, Forum Könyvkiadó: „Az a többlet, amit ezek a zsidó emberek adtak Szabadka művelődési, gazdasági életéhez, az nem pótolható, ezért én nem mondanám azt, hogy hiánypótló, de mindenféleképpen egy méltó emlék, emlékmű ezeknek az embereknek az emlékére, akik valamikor ugyanolyan részesei voltak ennek a városnak, mint mi.”
A könyv megjelenését szerteágazó kutatómunka előzte meg. A Holokauszt-túlélőkkel Farkas Zsuzsanna készített interjúsorozatot. Maga a kiadvány címe is nagy fejtörést okozott a szerkesztőknek. Lovas Ildikó, író: „Én azért javasoltam ezt, hogy az Élettől az életig, és Szabados Róbert azért támogatta ezt a címet, mert abban egyetértettünk, hogy a zsidó kultúra, ha lehet ilyet mondani, a zsidó mentalitás, az alapvetően életpárti, a legfontosabb számára a vidámság, ez benne van a zenéjükben, ez tetten érhető a kultúrájukban, a humorukban, a szövegeikben.”
A kiadványt további helyszíneken is bemutatják majd, egyebek mellett novemberben a belgrádi Collegium Hungaricumban. A cél az, hogy minél szélesebb körben megismerhessék az emberek a szabadkai zsidók történetét és kultúráját. Szabados Róbert, elnök, Szabadkai Zsidó Hitközség: „Volt egy fekete pont, amit úgy hívunk, hogy holokauszt, de a jellemző az élet, ami volt az előtt és a mai élet, tehát egy kulturális jellemzője annak a társadalmi létnek, amit a zsidók képviselnek, azaz voltak, vannak és lesznek, remélem a szabadkai történelemben.”
A könyvismertető az Őszi Zsidó Kulturális Fesztivál záróakkordja volt.